Instrumenty asekuracyjny, czekany. Wszystko do wypraw wysokogórskich

Wspinaczka to niełatwy sport, ale na pewno jest to intrygująca przygoda i wędrówka nią przyniesie nadzwyczaj dużo zadowolenia. Na rynku dostępnych jest dużo różnorodnych gatunków sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi urządzeniami a linką asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w przyrządzie jest możliwość bez większego wysiłku wstrzymać upadek wspinacza, lub osobiście zjechać na lince. Dokonując doboru sprzętu trzeba się kierować zasięgiem jego funkcji a nie tylko wyłącznie ceną i tym, czy nam się podoba.


wspinaczka
Twórca: sunriseOdyssey
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współdziałają tylko z linkami o ściśle ustalonych średnicach. Po dobrym złączeniu narzędzia z liną i karabinkiem powstaje efektywnie skuteczny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w trakcie wspinaczki w skałkach, jak i ujarzmiania najwyższych szczytów - przykłady sprzętu asekuracyjnego. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to perfekcyjne rozwiązanie w skałach i w czasie wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób szukających niezawodności osiągalne są nieco bardziej powiększone, lecz przez to bezproblemowe w obsłudze akcesoria.

Jednym z podstawowych urządzeń wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania schodków w lodzie, jako laska do podpierania, do hamowania w czasie ześlizgnięcia się, także do asekuracji. Poza standardowymi, uniwersalnymi czekanami są czekany (strona www) specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, które mają krótsze, wygięte stylisko, oraz głowicę pozbawioną łopatki - przykłady czekanów.


wspinaczka na szczyt
Twórca: tsuru_g4
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Stylisko wykonane jest ze stali, czy też stopów aluminium, nieraz z drewna, może być pokryte częściowo, bądź zupełnie kauczukiem, czy też półproduktem sztucznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Z reguły posiada u dołu ostrze do wbijania w śnieg, oraz pętlę nakładaną na nadgarstek, uniemożliwiającą zgubieniu czekana.

Kliknij ten link - ta unikalna witryna Ci się spodoba. Prezentowane tam informacje dotyczą zbliżonej tematyki, co tekst, który w tej chwili czytasz.

Głowica wykonana jest na ogół ze stali węglowej, albo stopowej, rzadziej ze stopów aluminium bądź tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają ostrze a z drugiej łopatkę. Dlatego że grot niszczy się najprędzej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.
2019/03/27, 10:20:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.